Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Kultúra má byť otvorená a žiadna iná: Univerzitná noc literatúry 2025

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Čo je kultúra? My sme kultúra. My sme jej nositeľmi. My nesieme zodpovednosť za to, akým smerom sa bude naša spoločnosť uberať. Od nás závisí, aké hodnoty budeme podporovať a aký spôsob života budeme vo svojich komunitách šíriť. Kvalitné umenie obohacuje život a kultivuje nás ako ľudí, učí nás tolerancii a prijímaniu rôznorodosti, zároveň nám pomáha odhaliť nebezpečenstvá pre demokratické hodnoty.

Univerzitná noc literatúry (UNL) nám práve cez najnovšiu kvalitnú pôvodnú i prekladovú literárnu tvorbu pre dospelých, mládež i deti nastavuje zrkadlo. Vždy je v centre umeleckosť textu a jeho myšlienkové presahy, ktoré chcú čosi z minulosti pripomenúť, niečo vážne, na čo sme už možno zabudli, no teraz to opäť žijeme, neraz nepoučene od generácie našich rodičov či starých rodičov, ale aj také, ktoré zachytávajú dnešok, často v jeho bolestnej skúsenosti. Ak UNL 2024 vzdávala hold všetkým umelcom a umelkyniam a chcela ich povzbudiť k slobodnej tvorbe a sebavyjadreniu, UNL 2025 sa hlási k heslu Kultúra má byť otvorená a žiadna iná.

UNL 2025

 

Dvanásty ročník Univerzitnej noci literatúry pozýva milovníkov kultúry a skvelej literatúry do priestorov Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V areáli fakulty bude pripravený detský kútik, predajný stánok Artfora a tombola pre tých, ktorí absolvujú všetky čítania – vďaka literárnemu pasu a pomoci dobrovoľníckeho tímu nájdu 7 jedinečných miest, na ktorých si vypočujú čítania 7 zaujímavých osobností.

V utorok 8. apríla sa stretneme v Banskej Bystrici v areáli Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Prvé čítanie sa začína o 17.00 h, príďte o pár minút skôr, aby ste si prevzali literárny pas s mapkou a presunuli sa na svoje prvé stanovište. Číta sa 15 minút, po ktorých vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun na ďalšie stanovište.

7 osobností, 7 miest, 7 kníh

 

Vždy je organizátorom ľúto, že UNL tvorí len 7 čítaní. Každoročne totiž vychádza veľa dobrej pôvodnej a prekladovej literatúry a práve UNL už tradične podporuje malé vydavateľstvá s názorom. Práve preto aj do tohtoročného výberu zaradili ukážky z noviniek vydaných v Absynte, E. J. Publishing, Inaque a Literárnej bašte. Pri ich výbere okrem sily výrazu kladú dôraz na myšlienkové posolstvo, a hoci sa zdá, že sme už ako spoločnosť všetko zažili, neúnavne si musíme pripomínať, prečo je dôležitá sloboda – pohybu, slova, myslenia, prečo potrebujeme tolerantnosť a pochopenie i odpustenie, prečo sa máme vrátiť k prírode a spomaliť, aké dôležité sú pre naše deti zdravé rodinné vzťahy. Aj o týchto ideách budú tohtoročné čítania, pretože čítanie je kultúra. A my sme kultúra. Rovnako platí, že ani o angažovaných ľudí, našťastie, nie je na Slovensku núdza a určite ich je tiež viac ako 7.

Prečítajte si: Spisovateľka Susanne Gregor napísala román bez toho, že by to plánovala

Kto pretlmočí ideu 12. ročníka UNL a postará sa o zážitok z verejných čítaní?

 

Jana Oľhová patrí medzi najvýraznejšie filmové a divadelné herečky svojej generácie. Vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave a po skončení školy pôsobila v Radošinskom naivnom divadle. Neskôr prijala angažmán v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Je členkou Slovenského národného divadla i Slovenského komorného divadla v Martine a na divadelných doskách ste ju mohli vidieť aj v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava. Často hosťovala aj v Mestskom divadle Žilina a v Divadle Aréna v Bratislave, no poznať ju môžete aj z televíznych obrazoviek. S Banskou Bystricou ju spája pedagogická činnosť – vyučuje na Akadémii umení a na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu. Má šesť detí, ktoré sa taktiež vydali na umeleckú dráhu.

Jana Oľhová, Erik Šatara, Zuzana Janíčková

Erik Šatara je vysokoškolský učiteľ, špecializuje sa na oblasť sociálnej práce s osobami vyššieho veku a terénnu sociálnu prácu. V minulosti pôsobil na pozícii terénneho sociálneho pracovníka a sociálneho pracovníka v zariadení sociálnych služieb. Osobitnú pozornosť venuje téme aktivizácie osôb vyššieho veku s dôrazom na prácu so spomienkami.

Zuzana Janíčková je dlhoročná dobrovoľníčka, občianska aktivistka, umelkyňa a kultúrna manažérka. Pôsobí v Občianskom spoločenstve, Platforme pre demokraciu, iniciatíve Nie v našom meste, Atriu v Banskej Bystrici a v občianskom združení Cesta von. Stála pri zrode Centra humanitnej pomoci a od februára 2022 koordinuje materiálnu pomoc zraniteľným v Banskej Bystrici. Pomáha nielen utečencom a utečenkyniam z Ukrajiny, ale aj ľuďom bez domova či ľuďom žijúcim v generačnej chudobe. Vie, že sloboda nie je hra a človek musí bojovať proti tomu zlu, na ktoré práve stačí.

Lucia Žiaková sa celý pracovný život venuje psychologickej podpore detí a ich rodičov. Začínala v detskom domove, pokračovala v Pedagogicko-psychologickej poradni (terajšie CPP) a cez ozajstnú „školu života“ v Návrate, o. z., nakoniec zakotvila v Polepšovni vzťahov, kde ako koučka sprevádza jednotlivcov, ktorí potrebujú pracovať na zlepšení vzťahu k sebe alebo k iným, a poskytuje poradenstvo v oblasti výchovy. Spieva asi od narodenia, koncertuje od 4 rokov a Sto múch je jej druhý domov. Naozajstný domov má s manželom Martinom, ktorý je tiež muzikant, a dvomi úžasnými deťmi, ktoré na všeličo hrajú, spievajú a najnovšie aj rapujú.

Lucia Žiaková, Juraj Smutný

Juraj Smutný je herec, bábkoherec. Absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor bábkoherectvo, bývalý člen umeleckého súboru Bábkového divadla na Rázcestí a v súčasnosti člen umeleckého súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského, pohostinne účinkuje v rôznych divadlách a divadelných zoskupeniach na Slovensku. Venuje sa aj rozhlasovej a dabingovej tvorbe a načítavaniu audiokníh.

Zuzana L. Majlingová je historička umenia, kurátorka výstav a zbierkového fondu Stredoslovenskej galérie. Pripravuje prezentácie súčasného umenia vrátane monografických publikácií a katalógov domácich umelcov a umelkýň. Je tiež autorkou zameranou na špecifické kultúrne a spoločenské fenomény. Systematicky sa venuje aj mapovaniu, prezentácii a záchrane výtvarného umenia vo verejnom priestore mesta Banská Bystrica. Publikuje v odborných časopisoch. Za kurátorské projekty bola viac krát nominovaná a získala ocenenie Biela kocka, ktoré udeľuje Rada galérií Slovenska.

Zuzana L. Majlingová, Mária Danadová

Mária Danadová je režisérka, performerka a je prizývaná k tvorbe aj ako dramaturgička a pohybová spolupráca. V týchto rôznych odvetviach získala viacero ocenení na medzinárodných festivaloch. Spolupracuje so zriaďovanými divadlami aj nezávislými zoskupeniami v SR a ČR, napríklad Divadlo Štúdio tanca, Divadlo J. G. Tajovského Zvolen, Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Pôtoň, Med a prach, Bratislavské bábkové divadlo, Bábkové divadlo Žilina, a iné. Od roku 2011 pôsobí ako redaktorka a režisérka literárno-dramatickej tvorby v STVR. Spolu s Monikou Kováčovou umelecky vedie a formuje nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, ktoré počas 10 rokov existencie hosťovalo na vyše 100 národných a medzinárodných festivaloch.

Prečítajte si: ODIVO je ostrovom slobody a divadlom s dušou

Bližšie informácie o UNL 2025 nájdete na sociálnych sieťach literárneho podujatia.

Zdroj foto: UNL

Tlačovú správu spracovala: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články