Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Mama a otec v jednom. Osamelí rodičia žijú s deťmi často na hranici chudoby

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jednorodič je dospelá osoba, žijúca s nezaopatreným dieťaťom alebo viacerými deťmi v spoločnej domácnosti. V tejto domácnosti však nežije spoločne s manželom, manželkou, partnerom alebo partnerkou a spoločne ani nevychovávajú deti.

Osamelí rodičia a deti z jednorodičovských rodín denne zápasia s financiami a nestabilnou ekonomickou situáciou. Žiť z jedného príjmu je náročné. A ak prídete aj o ten, vynorí sa problémov ešte viac.

„Byť jednorodičom znamená niesť celý svet svojho dieťaťa na vlastných pleciach. Odvážne, láskyplne a s odhodlaním.“

Jednorodičovské rodiny sú vystavené vyššiemu riziku chudoby, na čo poukazuje hneď niekoľko faktorov:

  • spoliehať sa môžu len na príjem jednej osoby, čo je výrazne menej ako v domácnostiach s dvomi pracujúcimi dospelými
  • pre jednorodiča je ťažšie nájsť alebo udržať si prácu na plný úväzok kvôli povinnostiam, ktoré sú spojené so starostlivosťou o deti
  • jednorodičia musia platiť za služby starostlivosti o deti, čo môže byť finančne nad ich možnosti
  • osamelí rodičia čelia obmedzeným možnostiam zamestnania, pretože potrebujú prácu, ktorá je flexibilná, aby sa dokázali plnohodnotne postarať o deti
  • s flexibilitou býva často spojený aj nižší plat alebo menej stabilná práca

Tragicky nedostatočná podpora systému:

  • sociálne dávky a štátna podpora pre jednorodičov nepokryje ani základné potreby
  • veľkou výzvou je pramálo dostupného a cenovo prijateľného bývania
  • ak druhý rodič výživné neplatí alebo ho platí nepravidelne, finančná záťaž je plne na jedinom rodičovi, čo systém tiež nedokáže zvrátiť

Prečítajte si: Srdce pre tých, ktorí stratili všetko: Neúnavný boj Nadácie DEDO za ľudskú dôstojnosť

Zdroj foto: Pexels_Tatiana Syrikova

Na jednorodičov je vyvíjaný tlak z každej strany 

 

Osamelí rodičia čelia mnohým psychickým výzvam, ktoré vyplývajú z kombinácie ich sociálnej, ekonomickej a emocionálnej situácie. Prežívajú chronický stres a neustále obavy z toho, ako pokryť základné potreby. Nesú plnú zodpovednosť za starostlivosť o deti, čo je bez podpory komplikované. Toto všetko plus nedostatok voľného času môže viesť k preťaženiu a pocitu, že nikdy nemajú priestor na oddych.

Pocity viny a izolácia

 

Osamelí rodičia sa len ťažko ubránia izolácii. Sú odrezaní od sociálnych kontaktov, pretože ich voľný čas je obmedzený. Chýba im emocionálna podpora partnera, čo pocit osamelosti iba zvyšuje. Cítia sa vinní, že nemôžu svojim deťom poskytnúť to, čo by mohli mať v dvojrodičovskej rodine, a to ani finančne a časovo a už vôbec nie emocionálne. Trápia sa tiež výčitkami, či za rozpad rodiny nie sú zodpovední.

Úzkosť a obavy z budúcnosti ich zväzujú, vyčerpávajú a psychicky ničia. Častá bezmocnosť tak vyúsťuje do depresívnych stavov alebo až k hlbším psychickým problémom. Keď sa k tomu všetkému pridajú nedorozumenia s druhým rodičom, je to na jedného rodiča priveľa.

Na Slovensku žije viac ako 500 000 jednorodičovských rodín

 

Jeden rodič musí byť pre dieťa otcom aj mamou. Na výchovu aj starostlivosť je úplne sám. A nájsť si prácu na trvalý pracovný pomer je viac ako nemožné. Skôr musí rodič zamestnávateľovi vysvetliť, že potrebuje úľavy a nadčasy neprichádzajú do úvahy.

Jednorodičovské rodiny sú často na pokraji chudoby nie preto, že by ich členovia boli menej pracovití, ale kvôli kombinácii systémových a sociálnych bariér, ktoré ich postihujú.

Jednorodičia:

  • sú neúplné rodiny, v ktorých žije s dieťaťom iba matka alebo otec, môže ísť o biologického alebo adoptívneho rodiča
  • na Slovensku je približne 180-tisíc jednorodičovských domácností, kde osamelý rodič sám vychováva minimálne jedno nezaopatrené dieťa
  • neúplné rodiny vznikajú najčastejšie po rozvode, po smrti partnera, v niektorých domácnostiach žije dieťa od narodenia len s jedným rodičom, ďalšiu skupinu tvoria osamelé matky, ktorú sú stále vydaté, ale z rôznych dôvodov žijú oddelene od partnera
  • prieskum Eurostatu vlani ukázal, že jednorodičovské rodiny patria na Slovensku medzi domácnosti najviac ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením

Zdroj: Štatistický úrad SR 2023, Štatistika v súvislostiach (Rodinné správanie populácie Slovenska).

Zdroj foto: Pexels_RDNE Stock project

Nevzdelanosť nepomáha

 

Na Slovensku žije mnoho osamelých rodičov, ktorí žijú v posúdenej hmotnej núdzi. Niektorí nemajú ani náhradné výživné. Prečo? Dôvodov je viac. Napríklad, že dieťa nemá zapísaného rodiča v rodnom liste alebo že potrebujú ochranu pred bývalým násilníckym partnerom. Často je to však aj o nevedomosti rodičov. Ak neboli zosobášení, nevedeli, či môžu druhého rodiča zapísať do rodného listu dieťaťa a žiadať aspoň o náhradné výživné od štátu alebo od partnera.

Opäť je na chybe aj štátny systém a nedostatok materiálov s informáciami, málo kontaktných miest, či rodinných poradní. Vďaka tomu sú na Slovensku rodiny žijúce zo sumy 250 až 400 euro mesačne a nebývajú to len rodiny v počte jeden rodič a jedno dieťa. Tých detí býva aj oveľa viac.

Prečítajte si: Alexandra Kárová: Búrame mýty o ľuďoch bez domova, že si za to môžu sami

Dlhodobé jednorodičovstvo vedie k chudobe a k psychickej nepohode detí

 

Deti vyrastajúce v jednorodičovských rodinách môžu zažívať rôzne emócie a výzvy, ktoré závisia od ich veku, povahy, rodinných okolností a spôsobu, akým sa rodič vyrovnáva so situáciou. Prítomný je pocit straty, viny, hnevu aj frustrácie. Chýbanie druhého rodiča môže vyvolávať smútok. Niektoré deti si môžu myslieť, že sú za rozpad rodiny zodpovedné. Môžu pociťovať aj hnev voči rodičovi, ktorý odišiel, alebo dokonca voči tomu, ktorý s nimi zostal, ak situácii nerozumejú. Prítomný je tlak na „dospelosť“. Niektoré deti jednorodičov sa cítia prinútené rýchlo dospieť a prevziať zodpovednosť, napríklad pomáhať so starostlivosťou o mladších súrodencov alebo s domácnosťou. Tento tlak ovplyvňuje ich detstvo a spôsobuje emocionálne vyčerpanie.

„Deti, ktoré už stratili jedného rodiča, môžu mať obavy, že ich opustí aj druhý. Tento strach môže vyústiť do úzkosti a potreby neustáleho ubezpečovania.“

Možné riešenia pomoci jednorodičovským rodinám:

  • lepšie a cielenejšie sociálne dávky pre jednorodičovské rodiny
  • podpora flexibilného zamestnania a rekvalifikácií
  • zabezpečenie efektívneho vymáhania výživného od druhého rodiča
  • poskytovanie psychologickej a sociálnej podpory pre jednorodičov

Na Slovensku žije až štvrtina neúplných rodín, pričom až 86 % z nich vedú osamelé matky. Jednou z organizácií, ktoré sa im snažia pomáhať je nezisková organizácia JEDEN RODIČ. Prvá a jediná organizácia na Slovensku poskytujúca cielenú komplexnú odbornú a humanitárnu pomoc pre osamelých rodičov a ich deti. Cieľom organizácie je zvyšovať kvalitu života týchto rodín a podporovať ich v prekonávaní životných prekážok.

Zdroj titulná foto: Pexels_Samantha Garrote

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články