Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Eva Staroňová: Téma nerovnosti v odmeňovaní sa týka aj mužov

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Konferencia Equal Pay Day Slovakia vznikla ako súčasť medzinárodnej iniciatívy s cieľom upozorniť na rozdiely v odmeňovaní medzi mužmi a ženami. Hlavnou myšlienkou konferencie je otvoriť diskusiu o rodovej rovnosti v odmeňovaní, zvýšiť povedomie o tejto problematike a hľadať riešenia na zníženie mzdovej nerovnosti.

Ženy vo väčšine krajín sveta zarábajú menej ako muži, aj keď vykonávajú rovnakú alebo porovnateľnú prácu. Tieto rozdiely sú spôsobené mnohými faktormi. Jedným z nich je diskriminácia, ale veľký vplyv na rozdiely má aj nižšie zastúpenie žien v manažérskych pozíciách a stereotypy o „ženských“ povolaniach.

Equal Pay Day – deň, cieľ, tretí ročník

 

Dátum Equal Pay Day sa počíta podľa rozdielu medzi priemernými mzdami mužov a žien. Napríklad, ak ženy zarobia za predchádzajúci rok rovnakú sumu, akú muži zarobia už do určitého mesiaca nasledujúceho roka, tento dátum sa vyznačí ako Equal Pay Day.

Konferencia Equal Pay Day má za cieľ spojiť odborníkov, aktivistov, zamestnávateľov a politických predstaviteľov, aby sa podelili o skúsenosti a hľadali spôsoby, ako zabezpečiť rovnaké príležitosti a spravodlivé odmeňovanie pre ženy aj mužov.

Prečítajte si: Spoločný krok k rovnosti, spravodlivosti a zmenám v pracovnom prostredí

Equal Pay Day teda nie je len oslavou alebo upozornením, ale aj platformou na podporu konkrétnych krokov k dosiahnutiu platovej rovnosti. Táto téma je dôležitá nielen pre ženy, ale aj pre mužov a pre spoločnosť ako celok, pretože rovnaké odmeňovanie vedie k spravodlivejšej a prosperujúcejšej ekonomike. A nie je to téma, ktorá rezonuje len v čase konania konferencií.

Občianske združenie Akčné ženy, ktoré konferenciu na Slovensku organizuje, sa témam nerovností, diskriminácie, diverzity a inklúzie venuje 365 dní v roku. Hovorí nahlas a už teraz pracuje na uskutočnení tretieho ročníka, ktorý sa bude konať 19. novembra 2025.

Ambasádorky a ambasádori

 

Druhý ročník venoval svoju pozornosť predovšetkým mzdový rozdielom medzi mužmi a ženami, ale aj vekovej diskriminácii, medzigeneračnej spolupráci, ako aj finančnej gramotnosti a udržaniu mladých ľudí na Slovensku. Všetky mimoriadne dôležité témy a Equal myšlienku šíria aj ambasádorky a ambasádori konferencie.

Evy Staroňovej, Founder at Plus421 Foundation New York, sme sa opýtali, prečo sa stala ambasádorkou Equal Pay Day?

Bola som poctená oslovením šíriť povedomie o tejto skvelej iniciatíve. Moje profesionálne pôsobenie je v USA, kde veru Equal Pay vôbec nie je pravidlom a v niektorých odvetviach existujú priepastné rozdiely. Ja osobne nemám túto skúsenosť, avšak poznám ženy aj mužov vo svojom okolí, ktorí túto skúsenosť majú. A nie náhodou hovorím aj o mužoch. Táto téma sa týka aj opačného pohlavia. Konkrétne napríklad v móde a v modelingu. Muži majú menej pracovných príležitostí a zarábajú podstatne menej.

Prečítajte si: Zakladateľka Plus421 Foundation Eva Staroňová: Ženská sila je obrovským hnacím motorom

Druhý ročník konferencie sprevádzali diskusie na rôzne témy. Ktorá je podľa vás najdôležitejšia, najaktuálnejšia alebo je vám z nejakého dôvodu najbližšia?

Priamo mňa sa týka téma odlivu talentov zo Slovenska do zahraničia. Tiež som odišla zo Slovenska ešte počas strednej školy. Ale vždy som sa rada a často vracala domov a svoju rodnú zem propagujem v USA už dlhé roky prostredníctvom našej NGO +421 Foundation. Mám taký pocit, že žijem v oboch svetoch a som za to vďačná.

Čo by mohlo odchodu mladých ľudí za hranice zabrániť?

Za posledné roky trávim na Slovensku veľa času a v momentálnej fáze môjho života sa mi tu žije dobre. Ťažko však povedať, čo konkrétne by odlivu talentov zabránilo. Myslím si, že takýto vývoj situácie je pre malú krajinu, akou sme my, prirodzený. Existujúce možnosti ako získať bohaté študijné či kariérne skúsenosti sú v našej krajine obmedzené. Azda reforma školstva a jeho rozvoj by mohli mať na odliv expertov a talentov pozitívny vplyv a zamedziť mu.

Zdroj foto: Martina Milová, www.equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články