Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Riaditeľka ľudských zdrojov Veronika Jurenková: Svojim ľuďom dávam voľnosť, ale ako tím si musíme maximálne dôverovať

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Veronika Jurenková, HR riaditeľka v spoločnosti MSM GROUP, sa venuje personálnym stratégiám a employer brandingu. Je známa svojimi aktivitami v oblasti zlepšovania firemnej kultúry a moderných postupov v HR. Aktívne sa zapája do odborných podujatí a diskusií na tému riadenia ľudských zdrojov, pričom zdieľa praktické rady z vlastnej praxe.

Druhý ročník konferencie Equal Pay Day majú Akčné ženy za sebou, ale na napĺňaní jeho cieľov neustále pracujú. Veľkou pomocou v šírení Equal myšlienky sú partneri, ale aj ambasádori a ambasádorky konferencie a iniciatívy. Jednou z nich je aj Veronika Jurenková. Ochotne nám odpovedala na pár otázok, ktoré Equal Pay Day definujú. Príjemný rozhovor si môžete vychutnať spolu s nami.

 

Ľudské zdroje – sen alebo výzva?

 

Pôsobíte v spoločnosti MSM Group na pozícii HR riaditeľky. Mali ste tendenciu už pri štúdiách smerovať k práci s ľuďmi? Alebo ste ako dieťa snívali o úplne inej profesii?

Do konca strednej školy som túžila robiť niečo rukami, byť kozmetička, kaderníčka… Avšak cesta ma zaviedla niekam inam. A tak som sa personalistike začala venovať už na vysokej škole. Prvý stupeň som študovala všeobecné priemyselné manažérstvo a v 3. ročníku ma bavili predmety týkajúce sa ľudských zdrojov. Tak som sa rozhodla pokračovať na druhom stupni už konkrétne v HR. Ešte počas školy som nastúpila do MSM, kde som získané vedomosti aplikovala ihneď v praxi. A prečo práve HR? Lebo milujem ľudí. (Smiech)

Čomu ako HR riaditeľka venujete v rámci svojho tímu najväčšiu pozornosť?

Veľmi dôležité sú pre mňa medziľudské vzťahy. Svojim ľuďom dávam voľnosť, ale ako tím si musíme maximálne dôverovať. Keď ma raz niekto sklame, veľmi ťažko získa moju dôveru naspäť.

Prečítajte si: Prečo ženy na Slovensku čelia nerovnostiam? Analýza platových rozdielov s Evou Sadovskou

Ambasádorka Equal Pay Day

 

Stali ste sa ambasádorkou Equal Pay Day konferencie. Čo vás k tomuto rozhodnutiu viedlo?

Na prvom stretnutí so Simou Tarnóczy a Maťkou Novotnou som si po ich otázkach uvedomila, že sme spoločnosťou, ktorá diskrimináciu nepozná. Kto by to bol povedal, že vo výrobe na muníciu pracuje viac žien ako mužov? V Dubnickej ZVS-ke máme 56 % žien a 44 % mužov. Všetci vo výrobe nastupujú za úplne rovnaký plat. Bez ohľadu na pohlavie. Za ten istý plat nastupujú aj ľudia vo výrobe v Snine. Takže sa nás netýkajú ani regionálne rozdiely. Vo vedení sme tri ženy a dokonca jednu z našich spoločností riadi žena. Práve preto som prijala byť ambasádorkou.

Jednou z tém Equal Pay Day je spravodlivé odmeňovanie medzi mužmi a ženami. Spravodlivosť a rovnosť by však mala fungovať aj v iných prípadoch. No my sa stále stretávame s rôznymi druhmi diskriminácie. Máte vlastné skúsenosti so znevýhodňovaním alebo šikanou?

Mám to šťastie, že som sa s tým nikdy nestretla. V práci ani v súkromí. Dostala som šancu na riadiacu pozíciu, aj keď som žena. Dokonca som v tom čase bola stále na materskej. To, že je vo vedení väčšinou viac chlapov, je dané tým, že mnoho žien zostáva doma na materskej 3 roky doma a prípadne idú hneď na ďalšiu. Kariéra tak ide bokom. U nás sme sa po roku a pol vystriedali, a to bolo super rozhodnutie. A ani doma neriešime, čo je ženská a čo mužská domáca práca. Upratovanie mi proste nevonia, je to mužova parketa. Ja radšej navarím. No nie každá žena má to šťastie, že sa s diskrimináciou alebo s problémom, že je žena alebo matka, nikdy nestretla.

Na konferencii sa diskutovalo aj o vekovej diskriminácii. Máte vo vašej spoločnosti zmiešané viacgeneračné tímy? Ak áno, ako ich vnímate?

U nás pracujú všetky generácie. Máme u nás študentov, absolventov, rodičov s malými deťmi, ale aj ľudí v dôchodkovom veku. Dávame šancu všetkým. Radi si vychovávame absolventov, ale nepozeráme ani na to, či má kandidát 2 roky pred dôchodkom. Podstatné je, že chce pracovať.

Práca a súkromný život

 

Je vaša spoločnosť „prorodičovsky“ orientovaná? Je napríklad flexibilita pracovného času alebo pozvoľného nástupu po materskej alebo rodičovskej dovolenke u vás samozrejmosťou?

Určite môžem povedať, že naša spoločnosť je prorodičovsky orientovaná. Sama som tým príkladom. A takýchto príkladov tu máme viac. Kolegyne, ktoré začínajú počas materskej alebo na jej konci, pracovať na menší úväzok. Taktiež aj kolegovia, ktorí chcú využiť nárok na materskú a zostanú pol roka doma s deťmi.

Ste žena – matka vo vedúcej pozícii. Ako sa vám darí skĺbiť rodinu a prácu?

Občas je to náročné. Sú situácie keď sa predĺži dôležitý meeting a nestíham vyzdvihnúť malého zo škôlky. Alebo keď ráno vstaneme, je chorý a nemám ho kam dať. Našťastie mi je veľkou oporou manžel, ktorý sa vie o Félixa maximálne postarať a nemusím sa báť vycestovať aj na dlhšiu služobnú cestu. Taktiež nám pomáhajú moji rodičia, ktorí radi vyzdvihnú drobca zo škôlky alebo s ním zostanú doma, keď je to potrebné. Na druhej strane, keď som s rodinou, snažím sa im svoju pozornosť venovať na 100 %.

Prečítajte si: Advokátka Zuzana Kolenová: Zamestnávatelia niekedy uvádzajú nezákonné dôvody k ukončeniu pracovného pomeru

Je ešte niečo, čo by ste ako mama uvítali alebo by ste prácu, akú máte vy, dopriali každému rodičovi? 

Rešpektujem ženy, ktoré zostávajú počas materskej naplno doma. Ja som však vďačná za príležitosť, ktorú som dostala, a že môžem aj napriek tomu, že som mama malého chlapca, riadiť HR tím úspešnej skupiny MSM GROUP. Podmienky, ktoré mám, by som dopriala každému. Veľká výhoda však je to, že bývam blízko práce, a to mi uľahčuje veľa vecí.

Zdroj foto: archív Veronika Jurenková, www.equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

 

Aktuality

Súvisiace články