Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Iniciatíva za dôstojnú menštruáciu: Spojenie síl na riešenie menštruačnej chudoby na Slovensku

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Menštruačná chudoba je termín, ktorý si v posledných rokoch získava čoraz väčšiu pozornosť, pretože sa týka tisícov, ba až miliónov žien po celom svete, ktoré nemajú počas svojich menštruačných dní prístup k adekvátnym hygienickým potrebám.

Práve táto skutočnosť bola impulzom, aby v boji proti menštruačnej chudobe spojilo sily niekoľko partnerov, ktorí založili Iniciatívu za dôstojnú menštruáciu. Na Slovensku tak po prvýkrát vznikla platforma, v rámci ktorej sa firmy, neziskové organizácie, ale aj štátne orgány môžu verejne prihlásiť k podpore dôstojnej menštruácie. Iniciátormi vzniku iniciatívy sú Banskobystrický samosprávny kraj, občianske združenie InTYMYta a maloobchodný reťazec Tesco, ktorým téma menštruačnej chudoby nie je dlhodobo ľahostajstná.

Dôstojná menštruácia

 

Menštruačná chudoba sa týka značného počtu obyvateľstva Slovenska. V Dôstojnej menštruácii veríme, že každá osoba by mala prežívať menštruáciu dôstojne a bezpečne, s riadnym prístupom k menštruačným potrebám, k čistej tečúcej vode, zdravotnej starostlivosti a prístupu k informáciám a vzdelávaniu o vlastnom tele,“ vysvetľuje Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia inTYMYta, pod ktoré spadá projekt Dôstojná menštruácia, a dodáva: „Spúšťame túto iniciatívu, aby sme menštruačnú chudobu prestali vnímať ako individuálny problém a začali ju riešiť ako spoločenskú výzvu. Zabezpečenie dostupnosti menštruačných potrieb a odstraňovanie menštruačnej stigmy si vyžaduje systémové riešenia aj spoluprácu rôznych sektorov. Teší nás, že na tejto ceste stojíme spoločne s BBSK a Tescom – veríme, že spoločne môžeme priniesť skutočnú zmenu.“

Cieľom iniciatívy je edukovať o téme menštruačnej chudoby, destigmatizovať menštruáciu a podnikať aktívne kroky k zníženiu dosahov menštruačného vylúčenia – či už na školách, v práci, ale aj iných miestach. Iniciatíva sa zaväzuje podnikať aktívne kroky k znižovaniu dosahov menštruačnej chudoby a k inšpirovaniu k zmene,“ vysvetľuje Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku. „Tesco aj v roku 2025 pokračuje v konkrétnych aktivitách, ktoré pomôžu dievčatám a ženám znížiť menštruačnú chudobu. Pokračujeme v našom záväzku a počas celého roka 2025 pokrývame hodnotu DPH vložiek a tampónov vlastných značiek ProFormula a pomôžeme ich urobiť pre naše zákazníčky ešte dostupnejšie. Vďaka zníženiu cien menštruačných potrieb o hodnotu DPH zákazníčky v Tescu minulý rok ušetrili takmer 110-tisíc eur,“ dodala Pšenáková. Reťazec zároveň už od roku 2023 poskytuje menštruačné potreby svojim kolegyniam na pracovisku zdarma.

Zdroj foto: Pexels_Mike Murray

Menštruačná chudoba ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie žien

 

Menštruačné produkty by nemali byť luxusom, ale tovarom, ktorý si môže dovoliť každá žena a menštruačný cyklus by nemal byť tabu. Napriek tomu sa mnohé ženy hanbia hovoriť o svojich potrebách, čo však následne spôsobuje, že sa daný problém ignoruje a vedie k pocitom zahanbenia či izolácie. Ďalším problémom môžu byť tiež zdravotné riziká, nakoľko používanie neadekvátnych materiálov môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Bez dostatočnej hygieny môže byť menštruačný cyklus spojený s vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Štatistiky hovoria jasnou rečou:

  • 44 percent Sloveniek sa aspoň raz v svojom živote stretlo s menštruačnou chudobou
  • 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre 2 percentá je to pravidelný problém
  • častejšie sú to samoživiteľky a ženy s nižším príjmom

Alarmujúce čísla priniesol aj Štatistický úrad SR, podľa ktorého na hranici chudoby žije až 943-tisíc ľudí na Slovensku, pričom medzi ohrozené skupiny patria domácnosti jednorodičov a domácnosti s 3 a viac deťmi.

Tabuizovaná téma

 

„Menštruačná chudoba je stále tabuizovaná téma, spôsobuje zbytočné traumy a zo strany mladých dievčat často aj vynechávanie vzdelávacieho procesu. Banskobystrický samosprávny kraj preto od jesene 2022 poskytuje bezplatné menštruačné potreby na stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Projekt bol prijatý veľmi dobre, od riaditeľov škôl máme spätnú väzbu, že pomáha najmä dievčatám zo slabšie situovaných rodín, ale aj tým zábudlivým,“ povedal Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, a doplnil: „Na základe pozitívneho ohlasu sme projekt na jeseň 2024 rozšírili aj na naše kultúrne inštitúcie a centrá pre mládež SPACE, kde máme aj klientky v nepriaznivej finančnej situácii. Dnes takto obsluhujeme viac ako 80 inštitúcií. Aj náš príklad ukazuje, že je to vlastne jednoduché a nie je to ani nijako finančne alebo logisticky komplikované. Ako kraj sme v tejto téme líder nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe a chceme motivovať ďalších kolegov a partnerov z verejnej a štátnej správy, aby sa pridali.“

Banskobystrický kraj ako prvý a zatiaľ jediný samosprávny kraj poskytuje menštruačné potreby zadarmo už od roku 2022 na toaletách vo svojich zariadeniach, ako sú úrady či stredné školy a školské zariadenia.

Menštruačná chudoba je stále tabuizovaná téma, spôsobuje zbytočné traumy a zo strany mladých dievčat často aj vynechávanie vzdelávacieho procesu

Zdravotné riziká

 

Menštruačná chudoba predstavuje vážne riziko pre zdravie žien a dievčat. Časté používanie nevhodných náhrad menštruačných potrieb, ako toaletný papier, noviny či staré handry, môže viesť k zdravotným problémom. Tieto praktiky môžu spôsobiť infekcie, ekzémy, a v niektorých prípadoch aj syndróm toxického šoku, chronické bolesti alebo problémy s plodnosťou. Okrem fyzických následkov, môže nedostupnosť menštruačných potrieb spôsobiť aj duševné problémy, ako úzkosť, rozpaky a dlhodobé psychické traumy.

Menštruačná chudoba je vážnym a stále sa zhoršujúcim problémom, ktorý ovplyvňuje milióny žien na celom svete. Tento problém nie je len otázkou prístupu k hygienickým produktom, ale aj sociálnou a zdravotnou nerovnosťou, ktorá bráni ľuďom v plnohodnotnom živote. Zlepšenie dostupnosti menštruačných produktov, vzdelávanie o menštruačnej hygiene a znižovanie stigmy sú kľúčové kroky na riešenie tejto situácie.

V boji proti menštruačnej chudobe musíme podporovať zmeny na legislatívnej, spoločenskej a individuálnej úrovni, aby každá žena, bez ohľadu na svoju ekonomickú situáciu, mala možnosť žiť počas svojho menštruačného cyklu dôstojne.

Zdroj titulná foto: Pexels_Sora Shimazaki

Zdroj: https://corporate.tesco.sk/na-slovensku-vznika-iniciativa-za-dostojnu-menstruaciu/

Tlačovú správu spracovala: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články