Nedávny Medzinárodný deň žien bol príležitosťou pripomenúť si, že ženy na Slovensku stále čelia systémovej nespravodlivosti, diskriminácii a násiliu. Kvety a pekné slová raz do roka nestačia – je potrebná skutočná zmena. Organizácie brániace ľudské práva preto vyzývajú vládu, aby podnikla konkrétne kroky na ochranu žien pred násilím, zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie dôstojného bývania a odstránenie diskriminácie voči Rómkam a LGBTI+ ženám.
Každá tretia žena v Európskej únii zažila fyzické alebo sexuálne násilie. Napriek tomu Slovensko stále neprijalo zákon, ktorý by definoval znásilnenie na základe absencie súhlasu. Násilie však nie je len fyzické, pretože ženy na Slovensku čelia šikane v online priestore, sexuálnemu obťažovaniu či diskriminácii na pracovisku. Prežité skúsenosti im často bránia v uplatnení sa, a mnohé z nich sa ocitajú v chudobe či bytovej núdzi.
Prečítajte si: Sufražetky: Ženy, ktoré zmenili dejiny
Chýbajúca vzťahová a sexuálna výchova, ako aj systémová ochrana žien
Napriek medzinárodným odporúčaniam vláda stále odmieta zaviesť vzťahovú a sexuálnu výchovu na školách. Tá by pomohla predchádzať násiliu tým, že by učila mladých ľudí rešpektovať hranice a svoje práva. InTYMYta, organizácia zaoberajúca sa vzdelávaním v tejto oblasti, zdôrazňuje, že vzdelanie je kľúčom k bezpečnejšej spoločnosti. Kolektív neon upozorňuje, že veľkým problémom je aj chýbajúca systémová ochrana žien zažívajúcich domáce násilie a prevencia femicídy.
Medzinárodný deň žien, ale v konečnom dôsledku každý jeden deň, je príležitosťou pripomenúť zlyhania v prístupe k zdravotnej starostlivosti
Rozhodovanie žien o vlastnom tele
Ženy na Slovensku stále nemajú garantovaný dôstojný prístup k zdravotnej starostlivosti. Možnosť voľby upozorňuje, že podstúpiť interrupciu je v krajine stále extrémne komplikované, nakoľko je lekárska starostlivosť nedostupná vo väčšine regiónov, čakacie doby sú neodôvodnené a legislatíva obmedzuje ženy v rozhodovaní o vlastnom tele. Slovensko v tejto oblasti zaostáva za väčšinou krajín Európske únie, čo dokazuje aj umiestnenie na 43. mieste z 52 krajín v rebríčku European Abortion Policies Atlas.
K reprodukčnému zdraviu žien patrí aj riešenie historických krívd. Slovenská vláda sa v roku 2021 síce ospravedlnila rómskym ženám, ktoré boli v minulosti nútene sterilizované bez akéhokoľvek informovaného súhlasu, no dodnes im nebolo priznané spravodlivé odškodnenie. Rómky zároveň čelia segregácii v pôrodniciach a nerovnému prístupu k zdravotnej starostlivosti. Poradňa pre občianske a ľudské práva preto vyzýva vládu, aby naplnila svoje záväzky a prestala ignorovať práva Rómok.
Prečítajte si: Zákon proti femicíde: Taliansko sprísňuje tresty za vraždy žien
Práva kvír žien Slovensko stále nerešpektuje
Lesby, bisexuálne a transrodové ženy na Slovensku žijú v právnom vákuu – nemôžu po sebe dediť, používať spoločné priezvisko, a ak spolu vychovávajú deti, len jedna z nich má k nim právne uznaný vzťah. inPoradňa, ktorú prevádzkuje Iniciatíva Inakosť, pomohla od roku 2019 viac ako tisícke LGBTI+ žien. Zdôrazňuje, že mnohé z nich čelia šikane, nenávistným útokom či dokonca vylúčeniu z rodiny.
Transrodové ženy navyše čelia rastúcej stigmatizácii zo strany politikov, ktorí šíria klamstvá a konšpirácie o ich údajnej hrozbe pre spoločnosť. Saplinq o. z. upozorňuje, že tieto útoky majú reálne následky – mnohí trans ľudia sú nútení podstupovať právne bitky o vlastnú identitu a stretávajú sa s diskrimináciou aj v zdravotnej starostlivosti.

Právo žien na bezpečný domov
Bezpečný domov je základné právo, no pre tisíce žien na Slovensku je stále nedosiahnuteľné. Osamelé matky, obete domáceho násilia či ženy v bytovej núdzi sú medzi najohrozenejšími skupinami. Amnesty International Slovensko v rámci výskumu Nedosiahnuteľná potreba bývať zdokumentovala, ako ženy žijú v nevyhovujúcich podmienkach v segregovaných komunitách alebo azylových domoch, kde čelia ďalším hrozbám.
Štát však zatiaľ nepriniesol žiadne zásadné riešenia na podporu sociálneho bývania či ochrany najzraniteľnejších. Natália Šmídová z Amnesty International Slovensko varuje, že ignorovanie tejto situácie len prehlbuje chudobu a ohrozuje ďalšie generácie.
Systémová diskriminácia, chýbajúca ochrana pred násilím a nerovnosť v prístupe k základným právam sú realitou tisícok žien na Slovensku. Ak chceme skutočne oslavovať Medzinárodný deň žien aj o rok, musíme najskôr zabezpečiť, aby mali všetky ženy rovnaké práva, ochranu a dôstojný život. Slovensko si nemôže dovoliť ďalej ignorovať svoje záväzky. Potrebujeme reálne riešenia, nie prázdne gestá.
Zdroj titulná foto: Pexels_Esra Korkmaz
Tlačovú správu spracovala: Veronika Samborská