Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Prečo ženy na Slovensku čelia nerovnostiam? Analýza platových rozdielov s Evou Sadovskou

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Popredná investičná skupina, WOOD & Company, sa zaoberá poskytovaním finančných služieb v strednej a východnej Európe. Zameriava sa najmä na investičné bankovníctvo, správu aktív, obchodovanie a sprostredkovanie, realitné investície, ale aj na výskum a analýzy.

S analytičkou Evou Sadovskou WOOD & Company, sme si dnes posvietili na analýzu rozdielov v odmeňovaní medzi mužmi a ženami na Slovensku. Porozprávali sme sa o tom, aká je aktuálna situácia, v akých sektoroch cítiť najväčšie rozdiely, ale aj o tom, aké sú ženy investorky a či si nechajú poradiť od odborníkov.

Nepomer v platoch, nepomer v zastúpení

 

Aký je aktuálny rozdiel v mzdách medzi ženami a mužmi celoplošne na území Slovenska? 

Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu je na Slovensku priemerná mzda ženy o 18,4 % (t. j. o 329 eur) nižšia ako u muža. Žiaľ, za posledné desaťročie sa tento rozdiel znížil iba minimálne, nakoľko v roku 2013 zarábali ženy o 22,6 % menej ako muži. Každoročne sa nám síce situácia zlepšuje, ale ide o pomalé, priam slimačie tempo.

Cítiť rozdiely aj v jednotlivých vekových kategóriách? V akom veku žien a mužov je platový rozdiel najpriepastnejší?

Toto delenie podľa veku mám, takpovediac, „najradšej“. Možno vďaka nemu deklarovať jeden z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú mzdové rozdiely. Totiž najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien (a to na úrovni 22 až 24 %) je vo veku 35 až 44 rokov. Ženy v určitom veku opúšťajú trh práce v súvislosti s materskou či rodičovskou dovolenkou, a to na niekoľko rokov. K prehlbovaniu platových rozdielov začína dochádzať práve po ich návrate do pracovného života a tieto výraznejšie rozdiely pretrvávajú ešte mnoho ďalších rokov.

Prečítajte si: Rodová expertka a spoluzakladateľka ASPEKTU Jana Juráňová: Spoločnosť sa mení a menia sa aj podoby nerovností. Nerovnosti sú dnes subtílnejšie, skrytejšie a ťažšie rozpoznateľné 

Kde alebo v akých sektoroch sa nepomer v mzdách prejavuje najviac?

Vedúce pozície sú celkovo viac obsadzované mužmi ako ženami. Ženy zároveň vo všeobecnosti pracujú v slabšie platených odvetviach či povolaniach, v porovnaní s mužmi. Musíme ale povedať aj to, že v prípade niektorých zamestnaní je rozdiel medzi platmi mužov a žien čiastočne opodstatnený. Ide napríklad o robotnícke profesie, v ktorých muži vykonávajú fyzicky náročnejšiu prácu. Avšak pri mnohých pracovných pozíciách neexistuje žiadny takýto dôvod a ženy v nich aj napriek tomu zarábajú menej. Najvýraznejšie rozdiely sú vo finančných a poisťovacích službách. Priemerná mzda ženy je tu o vyše tisícku nižšia ako u muža. Podobná situácia je aj v oblasti informácií a komunikácie. Paradoxne ide o najlepšie platené odvetvia v našej ekonomike.

Dôvody nerovností a pomoc na dosah

 

Aké sú najčastejšie dôvody nerovnosti príjmov medzi pohlaviami?

Ja by som sa predsa ešte vrátila k tomu, čo som už pred chvíľou načrtla. Rozdiely sa prehlbujú po návrate žien na trh práce po materskej či rodičovskej dovolenke. Mnohé slovenské mamy s deťmi zostávajú doma tri roky. Iné, ak majú viac detí po sebe, aj 10 rokov. Návrat do práce preto nemusí byť pre ne úplne jednoduchý. Často majú pocit, že toho veľa zabudli. A navyše, ešte vždy majú doma relatívne malé deti, preto je pre ne väčšou prioritou flexibilnejšia pracovná doba či kratší úväzok, než vyšší plat. Taktiež platí, že kým ženy trávia čas na materskej a rodičovskej dovolenke, muži kariérne rastú. V rovnakom veku tak majú, celkom logicky, oveľa vyšší plat než ženy, ktoré sa na určitý čas z trhu práce vytratili.

Ako tejto situácii pomôcť? Dá sa s tým niečo robiť?

Platový rozdiel mužov a žien zrejme úplne nevymažeme. Avšak dôležité je pracovať na tom, aby sa pomyselné nožnice zatvárali a ideálne rýchlejšie ako dosiaľ. Jedným z riešení by mohla byť práca so ženami, ktoré sa vracajú na trh práce po materskej či rodičovskej dovolenke. S ich sebavedomím, s tendenciou vypýtať si menej. Pomôcť im pripraviť sa na pohovor a následne, keď sú opäť „v hre”, umožniť im, aby prácu dokázali skĺbiť čo najviac s rodinou.

Sú ženy ohrozené chudobou viac ako muži? Ktoré najviac?

Počas kríz zvykneme robievať analýzy, v ktorých sa venujeme napríklad aj tomu, ktoré typy domácností sú nimi najviac ohrozené. Či už išlo o koronakrízu, energetickú chudobu, či obdobie rekordne vysokej inflácie, všade nám vyskočili jednorodičovské domácnosti. Najčastejšie v podobe samoživiteľka a jej deti. A ani osamelé seniorky to nemajú jednoduché. Ženy sú viac ohrozené aj stratou práce, respektíve vyššou nezamestnanosťou.

Ženy a investovanie

 

Ako sú na tom ženy v súvislosti s financiami? Majú v oblasti investovania lepšie vedomosti v porovnaní s mužmi?

V posledných rokoch, aj v súvislosti s rekordne vysokou infláciou, sa hovorí intenzívnejšie o investovaní ako o prevencii pred stratou hodnoty úspor. Napriek lepšej finančnej situácii mužov, investovanie patrí aj do sveta žien. Vďaka nemu si Slovenky môžu podstatne vylepšiť svoju finančnú budúcnosť. Pravdou však je, že gramotnosť a sebavedomie v otázkach investícií sú u žien slabšie ako u mužov. Potvrdzujú to aj výsledky Indexu investičnej gramotnosti, podľa ktorých si až 62 % Sloveniek v otázkach investovania neverí. V prípade mužov je podiel nižší, na úrovni 45 %. Dobrou správou je, že ako sebavedomie, tak aj vedomosti ohľadom investícií u žien z roka na rok rastú.

Aké sú ženy investorky. Aký je ich potenciál?

Ženy majú obrovský potenciál stať sa úspešnými investorkami. Rôzne svetové štúdie potvrdzujú, že pre ženy ako investorky je typická zodpovednosť, trpezlivosť, opatrnosť a istota, čo ich predurčuje investovať do dlhodobých investičných nástrojov, a to často s nižším, ale stabilnejším výnosom. Za investíciou hľadajú väčší zmysel a nielen vidinu zarobiť. Aj preto sa im páčia napríklad „zelené“ investičné nástroje. Potrebujú mať plán a cieľ a nechajú si ochotnejšie poradiť od odborníkov. U žien je tak potenciál lepšej diverzifikácie portfólia, a teda aj rizika ako u mužov.

Prečítajte si: Ženy na Slovensku zarábajú menej ako muži. Zmení niečo Smernica Európskej únie o transparentnosti v odmeňovaní?

Čo ženy pri investovaní uprednostňujú?

Investorky oproti investorom uprednostňujú viac fondy ako akcie a zotrvávajú v nich dlhšie. Na druhej strane, strach z rizika ich v niektorých prípadoch od investovania úplne a hlavne zbytočne odradí. Takže nakoniec sa rozhodnú radšej neinvestovať, a to je na škodu.

Spomínali ste, že si ženy investorky nechajú poradiť od odborníkov. Dokazujú to aj štatistiky?

Áno. A potvrdzujú to aj výsledky nedávneho exkluzívneho prieskumu WOOD & Company. Podľa jeho výsledkov si vyše 81 % kvalifikovaných investorov a investoriek na Slovensku pri rozhodovaní o investíciách nechá poradiť a to najmä od wealth manažérov. Čiže nie sú to influenceri na sociálnych sieťach, ale práve kvalitní wealth manažéri, s kým sa úspešní investori a investorky radia.

Kto je wealth manažér – manažérka?

Wealth manažment je komplexný prístup k správe majetku bonitných klientov. Finančný odborník, takzvaný wealth manažér poskytuje personalizované poradenstvo. Jeho práca zahŕňa budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na porozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj nehnuteľnosti či podnikateľské aktivity, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.

Podporme ženy nielen v investovaní

 

Spoločnosť WOOD & Company je jedným z partnerov druhého ročníka Equal Pay Day konferencie. Analytička Eva Sadovská sa aj ako spíkerka zúčastnila diskusného panelu Finančná gramotnosť generácií a rozdielnosť v prístupe k investovaniu a priniesla skutočne zaujímavé dáta a informácie, ale aj mnoho odpovedí. Napríklad aj na otázku, prečo je dôležité rozumieť peniazom. Hoci konferencia pred pár dňami skončila, rozdielom v odmeňovaní medzi mužmi a ženami je potrebné venovať našu pozornosť aj naďalej.

Pridajte sa k nám a otvorte spolu s nami témy rovnosti. My hovoriť nahlas neprestaneme. Termín tretieho ročníka Equal Pay Day konferencie je už známy. Do kalendárov si zapíšte 19. november 2025. Vstupenky sú už v predaji.

Zdroj foto: archív Eva Sadovská, WOOD & Company, www.equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články