Prvá laureátka ocenenia Žena v IT, Alena Kanabová, je aktívnou ambasádorkou diverzity a inklúzie v pracovnom prostredí. Pohybuje sa v IT sektore a cíti sa tam ako ryba vo vode. Je jednou z tých, ktorá prináša ženskú perspektívu do sveta, ktorý patrí najmä mužom a búra predstavy o tom, že sú ženy menej technicky orientované.
Viac žien v IT môže prispieť k príjemnejšej pracovnej kultúre a podpora mladých žien na ceste do sveta technológií otvára brány novým nápadom, ktoré sú v tejto oblasti neoceniteľné. Či to rovnako vníma aj Alena Kanabová sa dozviete v našom rozhovore.
Prvá Žena v IT
Ste historicky prvou Slovenkou, ktorá si zo slávnostného galavečera na konferencii Slovak Women in Tech odniesla ocenenie Žena v IT. Čo pre vás toto ocenenie znamená?
Ocenenie si nesmierne vážim a zároveň nebudem skrývať, že ma to aj ľudsky veľmi potešilo. Pre mňa osobne to nie je len o tom, že som jednou zo žien, ktorá sa dokázala úspešne uplatniť v IT odvetví na Slovensku. Vnímam toto ocenenie ako signál, že energia, ktorú som za posledné roky vložila do rôznych iniciatív na podporu žien v IT a zvýšenia ich zastúpenia v tomto odvetví, ale aj celkovo do oblasti rozvoja digitálnych zručností v rámci rôznych cieľových skupín, je viditeľná. Prináša to samozrejme aj istý pocit zadosťučinenia, že niekto ocenil veci, do ktorých roky s vášňou investujem svoj čas a energiu.
Ženy nie sú v technických sektoroch samozrejmosťou. Ako ste sa do sveta technológií dostali? Inklinovali ste k technickým smerom už ako dieťa?
Ja som bola veľmi všestranne nadané dieťa bez nejakého zásadného vyhranenia sa na jednu konkrétnu stranu, aj keď z predmetov v škole ma určite najviac bavila matematika. Na druhom stupni základnej školy som chodila do triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov a viackrát som vyhrala okresné kolá matematickej a fyzikálnej olympiády. Dokonca som sa prihlásila aj do počítačového krúžku v čase, keď sa objavili prvé osobné počítače v 80-tych rokoch minulého storočia. Aj vďaka tomu, že som tam popri hraní hier získala nejaké minimálne základy programovania, som potom bola na gymnáziu za triednu hviezdu na informatike. Avšak keď ma profesor oslovil, aby som išla na súťaž v programovaní s tým, že to bude „super atrakcia tam mať aj dievča”, malo to na mňa v kontexte pubertálneho veku úplne opačný efekt a v zásade ma to odstrašilo.
Prečítajte si: Zakladateľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková: Ocenenie Žena v IT prehlbuje myšlienku vstupu žien do IT sveta
Smerovali ste aj napriek tejto skúsenosti k štúdiu IT?
Pri rozhodovaní sa, kam ísť študovať na vysokú školu, som si nakoniec zvolila Ekonomickú univerzitu. Lebo v tom rozhodujúcom momente sa skrátka nenašiel nikto, či už doma alebo v škole, kto by ma povzbudil, aby som predsa len išla na matematicko-fyzikálnu fakultu, kde som tiež bola prijatá. V tom čase ma veľmi bavili jazyky, po nežnej revolúcii som túžila cestovať do zahraničia a ideálne tam aj nejaký čas žiť a pracovať a štúdium zahraničného obchodu mi preto pripadalo ako dobrý nápad.
Čo sa dialo po ukončení vysokoškolského štúdia?
Vyštudovala som zahraničný obchod na Ekonomickej univerzite v Bratislave, ale nikdy som neplánovala v tejto oblasti pracovať. Mojím vysnívaným povolaním bola práca vo firemnom poradenstve. Preto som sa po škole prihlásila na pohovor do poradenskej firmy – dnešného Accenture. V tej chvíli som vlastne netušila, že ide o technologicko-poradenskú firmu, ktorá sa už v 50-tych rokoch minulého storočia podieľala na prvej komerčnej inštalácii počítača, a že najväčšiu časť jej biznisu tvorí systémová integrácia, ktorá zahŕňa implementácie IT riešení pre klientov z rôznych odvetví.
Cieľom ocenenia Žena v IT a organizácie Aj Ty v IT, ktorá ocenenie vyhlásila, je zviditeľniť a podporiť ženy v IT, čo zároveň pomáha motivovať mladé dievčatá k záujmu o technológie. Pocítili ste podobnú podporu pri vašej práci?
Hneď na prvom projekte, v rámci ktorého sme realizovali veľký projekt implementácie systému SAP pre významnú slovenskú firmu, som zistila, že ma to veľmi baví. Následne som dostala množstvo príležitostí na ďalších projektoch pre rôznych klientov. Na každom z nich som sa naučila veľa nového. A postupne som sa posúvala do tímlíderských a manažérskych rolí. Tá podpora, na ktorú sa pýtate, bola o tom, že som tie príležitosti dostala, že som mala vďaka nim možnosť získavať nové skúsenosti a profesionálne rásť, čo je spôsob, akým to funguje u nás vo firme.
Je na vašej kariérnej ceste niekto špeciálny, kto v rámci pracovnej sféry zohral alebo zohráva dôležitú úlohu?
Ak mám spomenúť konkrétneho človeka, ktorého úloha bola v tomto celom kľúčová, tak je to určite môj šéf a náš dlhoročný riaditeľ Peter Škodný. Od prvého momentu, kedy som sa dostala do jeho tímu, nemal nikdy problém s tým, aby ma postavil mimo mojej komfortnej zóny, lebo bol presvedčený, že to dám. Navyše bol veľkým podporovateľom diverzity, veľmi dobre chápal, aké výhody prináša rozmanitosť do pracovných tímov, a to v čase, keď to nebola vôbec téma, o ktorej by sa nejako intenzívnejšie hovorilo. Cielene sa snažil aj o rodovú vyváženosť. Treba však podotknúť, že nie za každú cenu. Rozhodujúce pre neho boli vždy schopnosti, talent a predpoklady na to, aby človek dokázal splniť zadanie.
Keď je práca radosťou
Počas profesijnej kariéry ste prešli mnohými skúsenosťami. V akej pozícii ste sa cítili najlepšie a naopak, ktorú by ste z vášho CV najradšej vymazali?
Nemyslím, že je to o konkrétnej pozícii, skôr ide o to, či na projekty, na ktorých som pracovala, rovnako ako na niektorých klientov, spomínam skôr s pozitívnou alebo viac s negatívnou emóciou. Ale s odstupom času to hodnotím tak, že každý projekt bol pre mňa svojím spôsobom prínosom. Každý z nich prispel k nejakej skúsenosti, ktorá ma na konci dňa niekam posunula a z ktorej som následne ťažila. Ale ak by som si spätne mala vybrať, či na nejaký projekt ísť alebo nie, sú tam zo dva, tri, ktoré by som si veru dobrovoľne nevybrala, lebo sa s nimi spájalo množstvo stresu a náročných situácií, bez ktorých by som sa určite zaobišla. (Smiech)
Máte za sebou viac ako 25-ročnú kariéru v technologickom sektore, prispievate k diverzite na pracovisku a špecializujete sa tiež na projekty v oblasti zdravotníctva a verejnej správy v regionálnom technologickom centre spoločnosti Accenture. Kde sa cítite najviac doma?
Okrem svojej aktuálnej hlavnej biznisovej roly už viac ako 7 rokov vediem aj Radu pre firemné občianstvo a zodpovedám za programy a iniciatívy s pozitívnym sociálnym dopadom, ktoré v rámci Accenture na Slovensku realizujeme. Či už sami alebo v rámci rôznych partnerstiev. Práve to je oblasť, ktorá mi dobíja baterky. Jednak naši partneri z neziskového sektora sú reálne najvďačnejší klienti, a jednak vidíte v priamom prenose, ako sa to, čo robíte, prejaví priamo na úrovni našej komunity, a ako to pomáha Slovensku. A to je predsa len iný pocit, ako keď úspešne dodávate projekt pre nejakú štátnu inštitúciu v Nemecku. (Smiech)
Ste na niektorý z vašich projektov mimoriadne hrdá?
Obzvlášť som hrdá napríklad na aplikáciu, ktorú sme pro bono vyvinuli pre organizáciu Cesta von a ktorá im umožnila, aby mohli efektívnejšie šíriť svoj program Omama. Alebo aj na vzdelávací program Digitálne kompetencie pre učiteľov, ktorý považujem tak trochu za svoje dieťa. V rámci neho sa podarilo dať dokopy firmy, neziskovky a inovátorov z radov pedagógov a vytvorili sme spoločne mimoriadne kvalitný a unikátny program, vďaka ktorému sa dostalo na stovky slovenských škôl množstvo know-how nielen ohľadne rozvoja digitálnych zručností žiakov. Vďaka programu sa zlepšili IT kompetencie samotných učiteľov a rozšírilo sa využívanie digitálnych nástrojov vo vzdelávaní. Jeden z učiteľov, ktorí absolvovali program už v jeho pilotnom ročníku, mi raz povedal, že podľa neho práve toto bola iniciatíva, ktorá reálne naštartovala digitálnu transformáciu na slovenských školách.
Kam ďalej smerujete aktivity firemného občianstva?
Časť aktivít, ktorým sa v rámci firemného občianstva venujeme, smeruje práve do oblasti podpory dievčat a žien vo vzťahu k IT. Jednou z top udalostí je pre mňa každoročný Scratchaton organizovaný Aj Ty v IT. Ide o dopoludnie plné tvorivého programovania pre malé dievčatá, na ktorom sa mnohé z nich stretnú prvýkrát s programovaním. Cieľom je dievčatám ukázať, že programovanie je super kreatívna činnosť a vie to byť dokonca zábava. Kým dievčatá programujú pod vedením lektorov, rozprávame sa s rodičmi o tom, ako a prečo podporiť ich dcéry v záujme o IT. Pred niekoľkými rokmi takto prišla na bratislavský Scratchaton Timea, aktuálna víťazka ocenenia „Žena v IT” v kategórii „Študentka v IT“. Keď som zistila, že to je ona, to dievčatko, ktoré vstávalo o štvrtej ráno, aby sa stihlo s maminou dopraviť z Prievidze na podujatie do Bratislavy, bol to moment, keď som si povedala, že toto je presne to, prečo majú zmysel všetky tie veci, ktoré robíme.
Ženy majú v IT svoje nenahraditeľné miesto
Pre niekoho sú technológie strašiakom. Pre vás zrejme inšpiráciou a výzvou…
Pre mňa sú informačné technológie absolútne fascinujúce. Neprestáva ma prekvapovať ako zásadne zmenili a menia náš svet. Je samozrejme pravda, že to, ako rýchlo sa vyvíjajú, je veľká výzva a IT určite nie je pre ľudí, ktorí nie sú ochotní neustále sa vzdelávať a pracovať na sebe. Ja mám neustále pocit, že by som potrebovala viac času na to, aby som si doštudovala všetko, čo by som chcela.
Máte ako žena iné zmýšľanie než muži. Alebo sa mýlim?
Nemyslím si, že z hľadiska schopnosti IT porozumieť, vedieť ich využívať a dokonca spoluvytvárať, je nejaký rozdiel medzi mužmi a ženami. Je vedecky dokázané, že ženy v žiadnom prípade nemajú v tomto smere menšie schopnosti ako muži. Čo dievčatám a ženám chýba a prečo môžu byť technológie strašiakom pre viac žien ako pre mužov, je často iba nedostatočné IT sebavedomie. To ovplyvňujú mnohé aspekty vrátane rodových stereotypov alebo prístupu k vzdelávaniu a podpore dievčat v tejto oblasti. Vidíme, že sa to u dievčat zvykne „lámať“ v puberte. Preto je dôležité pracovať s učiteľmi aj s rodičmi.
Sú ženy v IT prínosom, obohatením? Mali by sa v tomto sektore ich počty rozrastať?
Bez žien, ako pri nedostatku akéhokoľvek iného typu rôznorodosti v pracovných tímoch, sa znižuje diverzita názorov, čo vedie k menej kreatívnym a inovatívnym riešeniam problémov. Technológie a produkty, ktoré vyvíjame, sú určené pre široké spektrum používateľov, z ktorých veľkú časť tvoria práve ženy. Koniec koncov ženy tvoria polovicu populácie. Bez žien, podieľajúcich sa na ich vzniku a implementácii, len ťažko vyvinieme niečo, čo bude dostatočne zohľadňovať potreby a požiadavky ženských používateľov. Diverzita v tímoch je preukázateľne spojená s vyššou efektivitou a konkurencieschopnosťou, ako aj s lepšou schopnosťou reagovať na výzvy a príležitosti. A potom je tu aj aspekt toho, čo ženy prinášajú do kolektívu a atmosféry v ňom okrem samotného obsahu.
Prečítajte si: Ocenenie ŽENA V IT: Cena, ktorá na Slovensku chýbala
Čo jedinečné teda ženy prinášajú do pracovných kolektívov?
Samozrejme, neplatí to paušálne a trošku to zjednoduším, ale ženy sú spravidla lepšie, čo sa týka orientácie na druhých. Viac sa zaujímajú a starajú o svoje okolie a svojich kolegov a kolegyne a robia to navyše nezištne. Často aj si uvedomujúc, že ich za to nikto neocení. Respektíve to ocenenie ani pragmaticky neočakávajú, aj keď by ich isto potešilo. Keďže u nás vo firme vediem aj aktivity s pozitívnym dopadom na komunitu a zastupujem firmu v tomto aj navonok, vidím, že v oblasti firemnej spoločenskej zodpovednosti sa pohybuje vo všeobecnosti výrazne viac žien ako mužov, lebo je to jednoducho téma ženám bližšia.
Je ešte niečo, na čo by ste v súvislosti s mimoriadnymi schopnosť žien chceli upozorniť?
Ženy vedia lepšie vyjadriť svoje pocity, čo súvisí s tým, že majú viac prepojení medzi centrom emócií a jazykovými centrami v mozgu. To definuje ich predpoklady pre štýl líderstva, ktorý, obzvlášť v istých situáciách, môže byť veľmi efektívny a účinný a môže viesť k udržateľnejšiemu výsledku. Navyše, v kontexte dopytu po IT špecialistoch, ktorý už teraz výrazne prevyšuje ponuku pracovnej sily v tejto oblasti, predstavujú práve ženy obrovský nevyužitý potenciál, ktorý by mohol pomôcť zmierniť túto nerovnováhu. Dať príležitosť a podporu akejkoľvek žene uplatniť sa v IT odvetví tým pádom v žiadnom prípade neohrozuje a nelimituje kariérne možnosti opačného pohlavia. Čo sú podprahové obavy, ktoré som neraz zaregistrovala na strane mužov ITčkárov.
Aj z vašich slov je zrejmé, že sú ženy v IT oblasti veľkou pozitívnou hodnotou…
Absolútne niet pochýb, že viac žien by bolo pre IT odvetvie prínosom. A čím viac ich tam bude, tým viac ich tam bude aj prichádzať. Lebo budú sektor IT vnímať ako otvorenejší a inkluzívnejší pre ženy.
Ženy ženám
Kto vás inšpiruje?
Ak by som mala spomenúť ženu z IT sveta, tak je to určite Sheryl Sandberg, bývalá COO Facebook-u (Meta), ktorá prišla s ideou podpory rozvoja ženského lídershipu cez takzvané Lean-In kruhy. Absolvovanie tohto programu bolo pre mňa doslova oči otvárajúce a reálne z neho čerpám takmer na dennej báze. V lokálnom kontexte obdivujem najmä profesorku Máriu Bielikovú, ktorá sa nedávno stala laureátkou ocenenia ESET Science Award. A samozrejme top etalónom ženskej líderky mimo IT oblasť je pre mňa pani prezidentka Zuzana Čaputová.
Inšpirujete sa aj niekým vo vašom pracovnom prostredí? Ste aj vy pre niekoho inšpiráciou?
Dennodenným bezprostredným zdrojom inšpirácie sú mnohé moje šikovné kolegyne, a aj kolegovia. Dúfam, že na oplátku som ja inšpiráciou obzvlášť juniornejším kolegyniam a kolegom a ak môj príbeh osloví kohokoľvek ďalšieho, budem sa tešiť. Obzvlášť ak pôjde o dievčatá a ženy.
Existuje aj špeciálna inšpiratívna kategória?
Špeciálnou kategóriou sú moje deti. Dcéra má 19 a začala nedávno študovať na vysokej škole v Írsku, syn má 13. Ani jedného z nich som síce neinšpirovala pre kariéru v IT, aj keď u syna šanca stále žije, ale napriek tomu verím, že pre oboch budem príkladom a dôkazom toho, že ženy majú schopnosti a vedia rovnocenne fungovať aj v odvetviach, ktoré sú tradične považované za mužskú doménu. Vidím, že u dcéry sa mi to už podarilo, je z nej sebavedomá mladá žena, vedomá si svojich schopností a talentov. A verím, že aj ten môj tínedžer bude vďaka príkladu, ktorý má doma, prirodzeným zástancom rovnosti príležitostí bez ohľadu na pohlavie. A bude sa k ženám správať s rešpektom, ktorý evidentne stále chýba mnohým mužom, obzvlášť starších generácií. Keďže som bohužiaľ pred dvoma rokmi ovdovela, o to viac sa snažím byť pre svoje deti vzorom a autoritou tak, aby z nich vyrástli nielen empatickí ľudia so správnym morálnym kompasom, ale aj potrebnou mierou odolnosti pre život v aktuálnej dobe.
Čo by ste chceli odkázať ženám, ktoré majú túžbu, uplatniť sa v IT sektore, ale nemajú odvahu alebo podporu okolia?
Nech do toho rozhodne idú, nech to skúsia! Aj keď viem, že obzvlášť my ženy si mnohokrát vytvárame umelé bariéry v obave, že nie sme na niečo dostatočne pripravené, dostatočne schopné alebo skúsené. Osobne bolo pre mňa veľmi oslobodzujúce, keď som konečne dokázala zmeniť pohľad na tento pocit a vždy, keď príde nejaké zaváhanie, opakujem si „no a čo najhoršie sa môže stať“. A zväčša zistím, že sa v podstate niet čoho obávať. Rovnako to platí aj pre ženy zvažujúce kariéru v IT.
Kde môžu práve tieto ženy nájsť podporu?
Ak hľadajú podporu, ktorú vo svojom okolí nenachádzajú, môžu ju nájsť napríklad v komunitách okolo organizácií ako je Aj Ty v IT alebo aj cez individuálny mentoring. Lebo práve obyčajné povzbudenie od niekoho iného môže byť naozaj tým, čo nás nakoniec nakopne. Ja sama som napríklad bola v kontakte s viacerými ženami, ktoré si ma vyhľadali cez platformu growni.sk, na ktorej mám mentorský profil.
Zdroj foto: Alena Kanabová
Autorka článku: Veronika Samborská