Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Cesta k rovnakému odmeňovaniu: Ivana Heretik Vačoková o spravodlivom odmeňovaní v praxi

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Viete, čo je Equal odmeňovanie a ako spravodlivé odmeňovanie zaviesť do praxe? Niečo z témy, ktorá je súčasťou jednej z panelových diskusií na druhom ročníku konferencie Equal Pay Day, poodhalí Ivana Heretik Vačoková, CEO Talent Solutions. A po zvyšok si môžete prísť na konferenciu.   

V rozhovore s Ivanou Heretik Vačokovou sa dozviete, čo je Equal Pay, prečo tejto téme venujeme toľko pozornosti, ale aj to, ako zmeniť vnímanie platovej nerovnosti na Slovensku.

Aby sme sa mohli zhovárať na tému Ako na Equal odmeňovanie v praxi, je potrebné vedieť, čo presne Equal odmeňovanie znamená. Mohli by ste nám tento pojem vysvetliť?

Equal Pay znamená, že zamestnanci vykonávajúci prácu – rovnakú obsahovo alebo prináša rovnakú pridanú hodnotu – majú byť u toho istého zamestnávateľa rovnako odmeňovaní, bez ohľadu na ich pohlavie. Táto zásada však ide nad rámec rodovej rovnosti. Správne by sa mala týkať aj iných aspektov diverzity. Preto ju rada rozširujem o kritériá ako región, vek, vierovyznanie, farba pleti a sexuálna orientácia, čím podporujeme komplexnú spravodlivosť a rovnocennosť na pracovisku pre všetkých zamestnancov. Nehľadiac na ich individuálne charakteristiky. Tento prístup podporuje nielen sociálnu spravodlivosť, ale aj dlhodobý rozvoj a dôveru na pracovisku, čo je prínosné pre zamestnancov aj zamestnávateľov.

Prečítajte si: Mariana Veselá: Od sveta financií k voňavému podnikaniu a spravodlivému odmeňovaniu

Prečo je v posledných rokoch práve rovnosť v odmeňovaní tak častou témou rôznych diskusií?

Equal Pay je témou už viac ako 50 rokov, no na Slovensku sa v poslednom období zintenzívnila najmä vďaka iniciatíve Martiny Novotnej, Akčných žien, a v neposlednom rade aj vďaka pripravovanej legislatíve o transparentnom odmeňovaní. Iniciatíva zvyšuje povedomie o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov a podporuje zodpovednosť pri odmeňovaní. Keďže sa rozdiel meria, a je viac ako 18 %, je to spoločensky diskutovaná téma.

Aké zákony a predpisy na Slovensku rovnaké odmeňovanie zaručujú – podporujú?

Je to Zákonník práce, ktorý ukladá firmám výšku minimálnej mzdy, ale najmä stanovuje povinnosť zamestnávateľa zaobchádzať so všetkými zamestnancami spravodlivo a zabezpečiť rovnaké odmeňovanie za rovnakú alebo rovnocennú prácu. Ďalej je to antidiskriminačný zákon, ktorý definuje zásady rovnakého zaobchádzania a zakazuje diskrimináciu. A v neposlednom rade smernica EÚ 2006/54/ES, ktorá platí aj u nás. Zakazuje diskrimináciu v odmeňovaní na základe pohlavia a podporuje transparentnosť mzdy.

Prejdime teraz k praktickej stránke. Akým spôsobom môžu firmy implementovať spravodlivé odmeňovanie do praxe?

V prvom rade je potrebné mať vedenie firmy na svojej strane, nakoľko sa jedná o rozsiahly projekt, ktorý je časovo aj finančne náročný. Prvým krokom by mal byť komplexný audit pozícií a odmeňovania – zistenie skutkového stavu. Je to náročné, pretože tento krok zahŕňa nielen analýzu platov, ale aj samotných pozícii, porovnanie s trhom a nastavenie kompetenčných modelov a jednotlivých úrovní. Keď sú tieto základy spravené, ďalšia fáza zahŕňa zapojenie zainteresovaných strán a samotnú implementáciu a následné kontroly. V konečnom dôsledku je cieľom vytvoriť spravodlivú a motivujúcu štruktúru odmeňovania, ktorá nielen odráža trhové štandardy, ale podporuje aj udržanie a rast talentov v rámci organizácie.

Prečítajte si: Ivana Heretik Vačoková: Keby sa ľudia dokázali zbaviť svojich predsudkov, fungovalo by sa nám v spoločnosti oveľa lepšie

Ako zaviesť transparentnosť, čo najrýchlejšie? Alebo si celý proces vyžaduje pomalé zmeny? 

Tak ako som uviedla pred chvíľou, je to komplexný proces, ktorý si vyžaduje čas. Skratky v tomto prípade neodporúčam.

Rovné odmeňovanie stojí na pleciach zamestnávateľov, ale je možné, aby riešili rozdiely v odmeňovaní aj lídri jednotlivých tímov, ak skutočnosti o nerovnosti zistia?

Lídri jednotlivých tímov hrajú v celom procese významnú úlohu. Sú to práve oni, ktorí vedia najlepšie a najrýchlejšie identifikovať problém, keďže sú priamo zodpovední za odmeňovanie svojich tímov – podriadených. Sú to práve oni, ktorí bývajú ambasádormi a pomáhajú signifikantne pri implementácii tohto projektu najmä pri nastavovaní férových kritérií, ktoré vedú k odmeňovaniu podľa pracovných výsledkov, a nie na základe predsudkov alebo iných faktorov.

Slováci a Slovenky nie sú na vyjadrovanie sa k otázkam platovej rovnosti zvyknutí. Čo môže túto skutočnosť zmeniť?

Neustále sa o tejto téme treba rozprávať. Je dôležité ukazovať dopady, príklady a vzdelávať.

Máte už vstupenku na Equal Pay Day konferenciu?

 

V dňoch 7. až 9. novembra vás čaká hodnotný program, ktorý reflektuje na aktuálne témy rezonujúce v spoločnosti. Equal Pay Day v Bratislave je tu už čoskoro.

Zdroj titulná foto: Pexels_Mikhail Nilov, www.equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články