Mgr. Barbora Burajová, PhD., vedie Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) od jeho vzniku na Inštitúte pre výskum práce a rodiny v roku 2015. Vo svojej dizertačnej práci sa venovala ochrane obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov, najmä žien zažívajúcich násilie a obetí domáceho násilia. Ide o oblasti, na ktoré sa sústreďuje aj jej vedecko-výskumná a lektorská činnosť.
Ako odborníčka ministerky spravodlivosti SR spolupracovala na príprave legislatívy na ochranu obetí trestných činov a vytváraní systémových opatrení pre podporné služby pre obete. Je garantkou Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie, ktorá je jedinou nepretržite a bezplatne dostupnou krízovou linkou pomoci na území SR. Pred vznikom KMC viedla sedem rokov program Verejné zdravie v Nadácii otvorenej spoločnosti, ktorý sa venoval problematike násilia a prístupu vylúčených skupín k zdraviu.
Po ukončení Právnickej fakulty Univerzity Komenského pracovala päť rokov v advokátskej kancelárii, kde poskytovala právne poradenstvo a zastupovanie najmä v oblasti občianskeho a autorského práva. Je certifikovanou trénerkou uznávanou slovenskými i medzinárodnými organizáciami a certifikovanou vyšetrovateľkou sexuálneho násilia, zneužívania a vykorisťovania v humanitárnom kontexte. Pôsobí aj ako hosťujúca členka expertného tímu spolku Živena, najstaršieho ženského spolku na Slovensku, kde sa zameriava na práva žien a rodovo podmienené násilie.