November sa nesie okrem jesene aj v znamení Equal Pay Day, symbolického dňa rovného odmeňovania, od ktorého ženy v porovnaní s mužmi prakticky „prestávajú zarábať“. A to až do konca roka, ak vezmeme do úvahy priemerný rozdiel v zárobkoch medzi mužmi a ženami. Equal Pay Day je teda deň upozorňujúci na pretrvávajúcu nerovnosť v zárobkoch.
Konferencia Equal Pay Day je postavená práve na dôležitosti diskusie o nerovnostiach, a to nielen vo finančnej sfére. Hodnoty a myšlienku konferencie dostávajú do širšieho povedomia aj ambasádorky, ktorých sme sa opýtali, prečo sa rozhodli iniciatívu Equal Pay podporiť, a ktorú z tém konferencie považujú za najdôležitejšiu.
Ambasádorstvo prispieva k šíreniu základných hodnôt konferencie
Kristína Bačková, HR specialist CTP Slovakia
Rozhodnutie, stať sa ambasádorkou Equal Pay Day konferencie sa určite nerodí z minúty na minúty. Presvedčila vás téma rovnosti v odmeňovaní?
Rozhodla som sa stať ambasádorkou, pretože verím, že téma rovnosti v odmeňovaní je jednou z najdôležitejších spoločenských tém súčasnosti. Chcem prispieť k tomu, aby sa o tejto problematike hovorilo otvorene, aby sme spoločne hľadali riešenia a zároveň chcem, aby naše pracovisko bolo miestom, kde sa všetci cítia rovnocenne a majú rovnaké možnosti.
Konferencia má v tomto roku viacero diskusných tém. Jednou z nich je finančná gramotnosť špeciálne zameraná na staršiu generáciu. Akú dôležitosť tejto téme pripisujete?
Finančná gramotnosť je aj pre staršiu generáciu mimoriadne dôležitá. Aj keď sa často zdôrazňuje jej význam pre mladých ľudí, ktorí sa práve začínajú orientovať vo svete financií, jej prínos pre starších ľudí je rovnako zásadný.
Prečo?
Pretože starší ľudia stoja pred otázkou, ako si zabezpečiť dôstojný život v dôchodku. A práve znalosť finančných nástrojov, investovania a plánovania dôchodku im umožňuje prijať informované rozhodnutia o svojich financiách a zabezpečiť si stabilnú budúcnosť. V dôchodku sa totiž mení životný štýl, a s tým súvisia aj iné finančné potreby.
V čom finančná gramotnosť starším ľuďom pomáha najviac?
Pomáha im prispôsobiť svoje finančné správanie novým okolnostiam. A okrem toho môžu starší ľudia s finančnou gramotnosťou svoje znalosti a skúsenosti odovzdať mladším členom rodiny, a tak prispieť k ich finančnej výchove.
Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka, Národná banka Slovenska
Ambasádori a ambasádorky konferencie Equal Pay Day šíria myšlienku rovnosti, ale aj osvetu proti diskriminácii. Prečo ste sa rozhodli pridať sa k iniciatíve Equal Pay?
Pretože chcem byť súčasťou iniciatívy, ktorá prispieva k zlepšeniu podmienok na pracoviskách a k férovému ohodnoteniu bez ohľadu na pohlavie. Pretože chcem byť príkladom toho, že to ide… Rada by som, aj prostredníctvom týchto aktivít, ukázala, že finančný sektor a inovácie, nie sú čisto mužskou doménou.
Ktorú z tém konferencie považujete za najdôležitejšiu?
Pre mňa je to téma finančnej gramotnosti, a nielen preto, že sa v nej cítim doma. Je tu aj iný dôvod. Verím, že vzdelanie, odvaha na inovácie a finančná gramotnosť vytvárajú možnosti pre inklúziu a rovnaké šance pre všetkých.
Ak dokážeme pochopiť, že vek nie je prekážka, ale zdroj, otvoríme si cestu k spravodlivejšej budúcnosti a udržateľným zmenám.
Lucia Potocká, kariérna koučka
Prečo ste sa rozhodli stať ambasádorkou druhého ročníka Equal Pay Day konferencie?
Stať sa ambasádorkou Equal Pay Day je pre mňa osobnou aj profesijnou misiou. Rovnosť v odmeňovaní ovplyvňuje nielen ženy, ale aj celú spoločnosť. Ako kariérna konzultantka denne vidím, ako nespravodlivé ohodnotenie znižuje motiváciu a sebavedomie talentovaných ľudí. Je nevyhnutné vytvoriť pracovné prostredie, kde každý môže rásť a byť spravodlivo ocenený. Toto ma privádza k tomu, aby som aktívne prispela k diskusii, ktorá smeruje k zmene.
Ako by ste rovnosť v odmeňovaní definovali?
Rovnosť v odmeňovaní nie je len otázkou čísel, ale predovšetkým uznaním hodnoty každého človeka bez ohľadu na vek či pohlavie. Ako niekto, kto podporuje prepojenie rôznych talentov a generácií, verím, že férové odmeňovanie je kľúčovým krokom k tomu, aby sme spoločne vytvorili zdravé, dynamické pracovné prostredie, ktoré podporuje inováciu, kreativitu a rast. Práve preto som sa rozhodla byť súčasťou tejto iniciatívy. Aby sme spoločne menili systém na spravodlivejší.
Je vám niektorá z tém druhého ročníka konferencie bližšia než tie ostatné?
Najbližšia téma pre mňa je most medzi generáciami. Pracujem s rôznymi vekovými skupinami, a preto vnímam, aká dôležitá je spolupráca medzi mladšími a staršími generáciami. Každá generácia totiž prináša do pracovného prostredia iný pohľad, a práve ich prepojenie je základom na vytvorenie efektívneho a rozmanitého pracovného prostredia.
Čo môže medzigeneračná spolupráca priniesť?
Verím, že keď sa rôzne generácie spoja, vzniká dynamická spolupráca, ktorá prinesie nielen nové riešenia, ale aj vzájomné porozumenie a úctu. V koučingu často vidím, ako môžu tieto generácie fungovať ako zrkadlá. Starší poskytujú skúsenosti a mladší prinášajú nové pohľady. Tento proces vytvára priestor na rast, ktorý je obojstranne obohacujúci.
Myslíte si, že je vytváranie prepojenia medzi generáciami nevyhnutné?
Most medzi generáciami je naozaj nevyhnutný, ak chceme budovať tímy pripravené na výzvy budúcnosti. Tam, kde sa stretáva skúsenosť s inováciou, sa rodia najväčšie úspechy. Vidím tu obrovský potenciál pre rozvoj jednotlivcov, ako aj celej spoločnosti, a preto je pre mňa táto téma kľúčová. Ak dokážeme pochopiť, že vek nie je prekážka, ale zdroj, otvoríme si cestu k spravodlivejšej budúcnosti a udržateľným zmenám.
Hovorme nahlas
Diskusia o problémoch v našej krajine je žiaduca. A ak chceme niečo zmeniť, musíme hovoriť nahlas. Konferencia Equal Pay Day sa koná v dňoch 7. až 9. novembra. Program bude plný inšpiratívnych diskutujúcich, spíkrov a mentorov, ale aj praktických rád a tipov. Vstupenky si môžete zakúpiť ešte dnes.
Zdroj foto: www.equalpayday.sk
Autorka článku: Veronika Samborská