Spojte sa s nmi

+421 904 853 249
ahoj@akcnezeny.sk
projectmanager@akcnezeny.sk

PR Manager

Kristína Mayer
+421 907 869 648
kristina@beecontent.sk

Redakcia

Veronika Samborská
veronika.samborska@akcnezeny.sk

Rovnosť v odmeňovaní: Ambasádorky Equal Pay Day volajú po zmene

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Druhý ročník Equal Pay Day konferencie štartuje už o pár dní. Priestor na konferencii dostanú témy o nerovnosti v odmeňovaní mužov a žien, ale aj o odlive mladých ľudí z našej krajiny. Súčasťou konferencie sú ambasádorky, ktoré šíria myšlienky rovnosti a problémy sa neboja pomenovať. Hovoria o nich nahlas a apelujú na zmenu.

Podpora ambasádoriek – podpora rovnosti

 

Jana Sliacka, produktová manažérka cvmango.com

 

Stali ste sa ambasádorkou konferencie Equal Pay Day. Už po druhýkrát. Prečo?

Myslím si, že práve diskusia je to, čo otvára témy a skutočne vedie k zmene. Verím, že otvorené rozhovory o rovnosti v odmeňovaní môžu nielen zvýšiť povedomie o tejto kľúčovej otázke, ale aj motivovať ostatných k aktívnemu postoju. Vďaka môjmu podcastu „Očami HR“, kde sme v niekoľkých epizódach vyspovedali ambasádorov a partnerov konferencie, mám jedinečnú možnosť šíriť tieto myšlienky a podporovať diskusiu o spravodlivom odmeňovaní v našej spoločnosti. Teším sa, že môžem byť súčasťou Equal Pay Day a prispieť aj svojimi vlastnými otázkami, či už v podcaste alebo priamo na konferencii k rozhovorom, ktoré inšpirujú a rozhodne posúvajú túto tému vpred.

Často vidíme, že ženy sa podceňujú. Ak nesplnia všetky kritériá z inzerátu, nepošlú žiadosť, zatiaľ čo muži sú v tomto ohľade smelší. 

Druhý ročník Equal Pay Day je zameraný na rôzne dôležité témy. Najbližšia je vám téma diskriminácie v odmeňovaní na Slovensku. Čo stojí za nerovným odmeňovaním?

Nerovné odmeňovanie mužov a žien na Slovensku má viacero dôvodov. Často za tým stoja stereotypy a predsudky o tom, aké úlohy by mali muži a ženy v práci zastávať, ale aj praktické veci, ako je prerušenie kariéry kvôli materskej, či menej žien na vedúcich pozíciách. Sebavedomie hrá veľkú rolu – nielen u žien, ale aj u starších zamestnancov, či už pri vyjednávaní platov alebo aj pri samotných reakciách na inzerované pracovné pozície. Často vidíme, že ženy sa podceňujú. Ak nesplnia všetky kritériá z inzerátu, nepošlú žiadosť, zatiaľ čo muži sú v tomto ohľade smelší. 

Je možné to zmeniť?

Ako HR profesionáli to zmeniť určite môžeme. Nestačí však, aby bol názov inzerátu rodovo neutrálny. Musíme sa tiež pozrieť na to, čo požadujeme od kandidátov. Či nie sú požiadavky nastavené zbytočne prísne alebo neaktuálne, a či tak niektorých kandidátov nediskriminujeme. Môžeme jasne uviesť, čo je skutočne nevyhnutné, a kde je naopak priestor na prispôsobenie. Flexibilnejšie požiadavky a zameranie sa na zručnosti, nám umožnia prilákať viac kandidátov, ktorí majú potenciál, ale možno si sami nedôverujú, že spĺňajú všetko. Tým im dáme šancu a zabezpečíme férové odmeňovanie hneď od začiatku.

Prečítajte si: Equal Pay Day spája: Ambasádorky konferencie vnímajú nerovnosť aj diskrimináciu

Elena Gallová Kriglerová, sociologička, riaditeľka CVEK

 

Téme rovnosti sa venujete celý svoj profesionálny život. Bol to jeden z dôvodov, prečo ste sa rozhodli posilniť rady ambasádorov a ambasádoriek Equal Pay Day konferencie?

Téme rovnosti v spoločnosti sa naozaj venujem celý svoj profesionálny život, ale venujem sa aj začleňovaniu menšín, súdržnosti v spoločnosti a dôvere. Práve preto si myslím, že aj téma konferencie – rovnosť žien a mužov, a nie iba v odmeňovaní, je kľúčovou preto, aby sme žili v krajine, ku ktorej môžu mať všetci pocit prináležania, v ktorej sa môžu cítiť vítaní. A to nielen všetci, ale aj všetky.

Je vám niektorá z tém konferencie špeciálne blízka? 

Mne osobne je najbližšia téma mladých ľudí a odlivu talentov. Výskumy, ktoré sme v CVEK-u realizovali v posledných rokoch, poukazujú na to, že mladí ľudia chcú žiť nielen v krajine ekonomického blahobytu, ale najmä vo férovej krajine, založenej na hodnotách rovnosti a rešpektu ku všetkým. Vytvárať prostredie, ktoré k tomu prispieva, znamená udržať mladých ľudí na Slovensku a vytvoriť im priestor na sebarealizáciu.

Rovnosť v odmeňovaní je jednou z tém, ktoré môžu k tomuto cieľu výrazne prispievať.

Prečítajte si: Zažite mentoringový deň: Získajte cenné rady od skúsenejších

Terézia Mihalovič Lukáčová, CO-Founder & CEO DASATO

 

Konferencia Equal Pay Day sa zameriava na rovnosť v odmeňovaní medzi mužmi a ženami, ale aj na rovnosť príležitostí a boj proti diskriminácii akéhokoľvek druhu. Presvedčili vás tieto ciele a hodnoty o tom, aby ste sa stali ambasádorkou druhého ročníka?

Na Slovensku potrebujeme angažované a hodnotovo-orientované osobnosti v jednotlivých sektoroch a naprieč krajinou. Je dôležité, aby medzi nimi boli v rovnakom zastúpení aj ženy. Teší ma, keď sa téma žien dostáva do popredia s veľkou podporou organizácií a samotných mužov. Teší ma, keď táto téma už nie je tabu a stereotypy sa postupne lámu.

Počas konferencie sa bude diskutovať o rôznych témach, ktoré rezonujú v spoločnosti. Ktorá z tém je pre vás tou najdôležitejšou?

Všetky témy sú dôležité a nevyhnutné. Osobne mi je ale najbližšia téma spájania generácií a poukázanie na to, že nielen ženy majú rovnaký priestor v spoločnosti, ale aj mladé ženy. Mladí ľudia sa cítia byť na Slovensku nevypočutí, a aj preto odchádzajú do zahraničia, bez motivácie sa vrátiť späť. Potrebujeme im dať priestor, pokiaľ sú tu a ukázať im príklady dobrej praxe pre ich budúcnosť.

Teší ma, keď sa téma žien dostáva do popredia s veľkou podporou organizácií a samotných mužov.

Zakúpili ste si už vstupenku na Equal Pay Day konferenciu, ktorá sa bude konať v dňoch 7.-9. novembra v Bratislave? Nenechajte si ujsť trojdňový program, ktorý ponúka mentoring so skvelými mentorkami a mentormi, inšpiratívne príbehy, prieskumy, dôležité témy, jedinečných spíkrov a spíkerky, diskusie, ale aj super tipy a rady.  

Zdroj foto: equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články