Na paralympiáde v Paríži bola Jodie Grinhamová neprehliadnuteľná. Britská lukostrelkyňa s ružovými vlasmi získala len pred pár dňami bronzovú medailu v individuálnej súťaži a zlato si pripísala vo finále zmiešaných tímov. Športovkyňa v 7. mesiaci tehotenstva doslova prepísala dejiny a stala sa prvou tehotnou medailistkou v histórii paralympijských hier.
Jodie Grinhamová, ktorá je pôvodom z Haverfordwest vo Walese, ale žije v Crawley, priznala, že si s bábätkom v brušku nacvičila, ako sa má správať, keď bude mieriť na terč.
Obavy premenila na medaily
Úspešná britská lukostrelkyňa má ochorenie nazývané syndaktýlia. Má skrátenú ľavú ruku, nedostatočne vyvinuté ľavé rameno, žiadne prsty a pol palca na ľavej ruke. Odvaha a chuť bojovať jej však nechýba. Po poslednej presne trafenej desiatke do terča sa vyjadrila, že je veľmi unavená, hladná, ale že ju to nesmierne bavilo, no pred paralympiádou mala veľké obavy. Bála sa, že bude dieťatko kopať práve vtedy, keď to bude najmenej vhodné a rozhodí jej to mušku.
„Som na seba naozaj pyšná. Mala som síce nejaké problémy a nebolo to jednoduché, ale kým som zdravá a miminko je v poriadku, viem, že môžem súťažiť.“
Inklúzia v športe
Športovci so zdravotným znevýhodnením sú skutočne výnimoční. Zaslúžia si obdiv za mimoriadny talent a našu podporu. Sú dôkazom toho, že ich zdravotné znevýhodnenie nie je prekážkou k úspechu. Práve naopak. Je často cestou k medailám. A okrem toho aj správnym smerom pre inklúziu. Šport samotný prispieva k tomu, aby sa aj ľudia so zdravotným znevýhodnením stali plnohodnotnou súčasťou spoločnosti.
Že po dôkazy o výnimočnosti nemusíme chodiť ďaleko, svedčí aj úspech Veroniky Vadovičovej, ktorá na Paralympijských hrách 2024 v Paríži získala striebornú medailu v parastreľbe vo finále malokalibrovky.
Prečítajte si: Vadovičová je najúspešnejšia slovenská paralympionička. Pred ôsmou ranou sa jej šmykla ruka, no teší sa aj zo striebra
Ženy v športe
Rada Európskej únie schválila pred vyše rokom závery s vytýčeným cieľom, bojovať proti rodovej diskriminácii a zdôraznila, aký významný je aj v športe prístup k bezpečným, inkluzívnym a rovnakým podmienkam bez akéhokoľvek násilia, či foriem nerovnosti a diskriminácie. Ženy športovkyne sú vzorom a inšpiráciou pre dievčatá, či mladé ženy, preto je dôležité zmeniť nerovnosť aj v profesionálnom športe.
Rada Európskej únie tiež vyzýva členské štáty, aby prijali opatrenia, ktoré by zvýšili podiel žien na vedúcich pozíciách v športe a podporu v širšom mediálnom pokrytí ženských športových súťaží bez stereotypov. Ďalej vynakladá úsilie na to, aby sa predchádzalo obťažovaniu, sexuálnemu zneužívaniu a násiliu a pobáda aj k tomu, aby sa zvážilo rodové hľadisko v rámci športovej infraštruktúry a športových zariadení.
Zdroje:
https://sportweb.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/722369-dvojity-uspech-parastrelcov-v-parizi-vadovicova-ziskala-zlato-malenovsky-striebro/
https://eduworld.sk/cd/tasr/9219/kluzia-v-sporte-otvara-dialog-podpory-sportovcov-so-zdravotnym-znevyhodnenim
https://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2023/11/24/women-in-sports-council-approves-conclusions-to-combat-gender-based-discrimination/
https://www.sport.cz/clanek/paralympiada-lukostrelkyne-grinhamova-ziskala-v-sedmem-mesici-tehotenstvi-paralympijsky-bronz-5035730
https://sportky.zoznam.sk/c/384049/neuveritelny-vykon-na-paralympiade-v-7-mesiaci-tehotenstva-prepisala-vsetky-dejiny
https://news.sky.com/story/pregnant-archer-jodie-grinham-wins-gold-with-nathan-macqueen-at-paralympics-13208861
Autorka článku: Veronika Samborská